Ta strona oraz Panel Transakcyjny do wymiany walut nie będzie działać poprawnie dopóki obsługa JavaScript nie zostanie włączona.

 
Media o topFX
Gazeta Finansowa
Polski rynek obrotu walutami w Internecie

Który e-kantor wybrać?

Wybór odpowiedniej platformy walutowej nie jest prostą sprawą. Szukajmy kantoru, który cechuje bezpieczeństwo, automatyzm, łatwość obsługi i dobre kursy – tak doradzają właściciele prowadzący internetowe kantory.

dr Grzegorz Radzikowski - Rynek internetowej wymiany walut w Polsce ma dość krótką historię. Pierwsze serwisy umożliwiające wymianę walut rozpoczęły swoją działalność trzy lata temu. Pionierami były walutomat, internetowykantor, cinkciarz, kantoronline oraz topFX. Przez ten dość krótki okres bardzo wiele wydarzyło się na tym rynku. Od połowy 2012 roku mamy prawdziwy urodzaj i modę na powstawanie kantorów internetowych. Obecnie na rynku jest już około 30 podmiotów oferujących w mniej lub bardziej zaawansowany sposób, wymianę walut poprzez Internet. Kantorów internetowych przybywa, rynek jest coraz bardziej konkurencyjny, kilka serwisów już zostało zamkniętych. Na pewno powstaną kolejne, prawdopodobnie wiele z nich zostanie zamkniętych. Jak zatem w tym gąszczu bogatej oferty wybrać dla siebie system wymiany walut, który będzie nas trwale satysfakcjonował?

Oszczędność i wygoda
Coraz częściej rezygnujemy z fizycznego obrotu pieniędzmi i chętniej posługujemy się pieniądzem elektronicznym, omijając kantory stacjonarne lub banki ( w tych ostatnich wymiana walut jest zazwyczaj po prostu nieopłacalna). Poszukując alternatywnej drogi pozyskiwania waluty, myślimy przede wszystkim o oszczędnościach i wygodzie. A więc pierwszym czynnikiem wyboru platformy wymiany jest koszt zakupu lub sprzedaży waluty, innymi słowy – szerokość spreadu walutowego lub prowizji pobieranej za wymianę waluty (zależnie od oferty). Nie jest to jednak czynnik najważniejszy. Różnica pomiędzy ofertami różnych kantorów internetowych w zakresie spreadu waha się w granicach ok. 0,5 – 1 grosza. Np. dla przeciętnego kredytobiorcy, koszt zakupu waluty na spłatę raty kredytowej to różnica na poziomie 2 – 4 złotych. To bardzo niewiele wobec kilkuset złotych lub kilku tysięcy złotych, które przelewamy do kantoru internetowego, aby zakupić w nim walutę. Dla przedsiębiorców istotniejszym parametrem wyboru platformy jest szybkość i sprawność wymiany. Cena, po której wymienimy walutę jest ważna, ale ważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa pewności.

Pewność i bezpieczeństwo
Korzystając z usług kantoru internetowego, chcemy mieć pewność, że wymienione środki wrócą na nasz rachunek walutowy w oczekiwanej kwocie i czasie, bez niespodzianek w postaci dodatkowych kosztów, bez upubliczniania naszych danych, a cały proces wymiany waluty będzie łatwy i nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Najważniejsze jednak pozostaje bezpieczeństwo. Bezpieczna platforma wymiany walut to taka, która została już zweryfikowana przez innych. Najlepszym świadectwem dla kantoru internetowego jest powrót jego użytkowników (ponowna wymiana waluty) albo wystawienie w serwisie pozytywnej opinii dla platformy.

Bezpieczny kantor internetowy to ponadto kantor zautomatyzowany. Większość platform walutowych funkcjonujących w Polsce wykonuje transakcje wymiany… ręcznie! Wyobraźmy sobie, jakie to może mieć konsekwencje, gdy pracownik takiego serwisu pomyli się i wyśle przelew na rachunek inny niż nasz. Przy dużej liczbie transakcji o taką pomyłkę bardzo łatwo. Szukajmy zatem serwisu, który ma zautomatyzowane procesy księgowania wpłat, wykonywania transakcji oraz wypłaty środków. Jeśli cały proces od wpłaty pieniędzy do wypłaty wymienionej waluty trwa dłużej niż 10 minut w ramach przelewów wewnątrz jednego banku, to znaczy, że serwis prowadzi księgowość ”na piechotę” – wpłaty księgowane są przez człowieka, a przelewy wykonywane poprzez ręczne kopiowanie danych. Taki serwis wymiany walut omijajmy z daleka. Pozorne minimalne oszczędności dzisiaj mogą skutkować dużymi stratami lub problemami w przyszłości.

Łatwa, ergonomiczna obsługa
Zakup waluty nie powinien zabierać nam zbyt wiele czasu. Chcemy, aby transakcja przebiegła szybko i sprawnie, dlatego platforma wymiany walut powinna być intuicyjna w obsłudze, a interfejs do wymiany walut czytelny i zbliżony do funkcjonalności systemów bankowości internetowej, którymi posługujemy się od kilku lat. Nikt nie chce uczyć się skomplikowanych funkcjonalności – szukajmy serwisu przyjaznego użytkownikowi, platformy z ergonomiczną obsługą. Kantory internetowe zmieniają się i stale wzbogacają swoją ofertę o szereg usług dodatkowych, wychodzących poza zwykłe przewalutowanie środków. Zakres innowacyjności serwisu oraz wachlarz oferowanych usług dodatkowych to również czynniki wpływające na wybór platformy wymiany walut. Dobrze jest, aby kantor internetowy oferował usługi wzbogacające wymianę walut, np. wymianę z kursem określonym przez użytkownika, wymianę odroczoną w czasie czy np. przelewy walut za granicę. I takie serwisy wymiany walut funkcjonują w Internecie. Trzeba tylko dobrze rozeznać się w ofercie.

Bezpieczeństwo kantorów internetowych to szereg informatycznych zabezpieczeń:
• szyfrowane połączenie z serwisem – zielone tło lub kłódka w pasku adresu WWW
• renomowane certyfikaty wystawione witrynie
• dopuszczanie haseł o określonej mocy – eliminacja banalnych haseł typu „admin1”
• szyfrowanie haseł – nawet administrator kantoru nie zna naszego hasła
• maskowanie haseł – przeciwdziałanie atakom robotów
• stosowanie jednorazowych haseł procesu lub sesji
• ograniczanie czasu pojedynczej sesji w przypadku bezczynności użytkownika
• monitorowanie numeru IP, z którego loguje się użytkownik

„Jeśli serwis prowadzi księgowanie „na piechotę”, wpłaty księgowane są przez człowieka, a przelewy wykonywane poprzez ręczne kopiowanie danych. Taki kantor internetowy omijajmy z daleka. Pozorne minimalne oszczędności dzisiaj mogą skutkować dużymi stratami lub problemami w przyszłości”.

Autor jest właścicielem platformy wymiany walut topFX.pl

 
 
 
 
 
 
 
Antyradio

Rozmowy czarno-białe: część 1, część 2, część 3, część 4
 
 
 
 
 
 
 
TV Biznes

www.tvexpo.pl
 
Magazyn CASH

Platforma wygody
 
Polskie radio

 
TVN

 
Polsat

www.ipla.tv
 
 
 
25 pomysłów na firmę

Wirtualny kantor